Site İçi Arama


 

Üst Kategori Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakmak Sigarayı Bıraktıktan... İş Yerinin Rolü Programın Farkları Sigarasız Yaşama Geçiş Programı

 

SİGARASIZ YAŞAM

İŞ YERİNİN SİGARASIZ YAŞAMDAKİ ROLÜ

Kültürel ve sosyal çevrenin kullanan üzerindeki etkileri, İş Yerlerini sigara bırakma programlarını uygulamak için daha uygun bir alan olarak öne çıkarmıştır.

Tedavi sürecinde bireyin sigara içmemesi için gerekli beceriler sağlanırken, iş yerleri ve iş arkadaşları bu konuda motivasyonu artırıcı rol oynayabilir ve destek sağlayabilir.

İşyerlerinde Sigara bırakma = tütün bağımlılığı tedavisi neler kazandıracak?

Son yıllarda sigaranın sosyal onay bulmaması ve yasal kısıtlamalar kullanıcıları tedavi arayışına yöneltmektedir.

Sigaranın kalp, damar, solunum sistemi, şeker hastalığı, ülser, üreme organları ve bağışıklık sistemi üzerine olan etkileri artık çok iyi bilinmektedir.

Sigara içenlerde nikotin receptörlerinin aktivasyonu sonucu sürekli içme isteği, huzursuzluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyonda güçlük, otonom sisteme ait vücut tepkileri oluşur.

Çalışma saatleri içinde kişi defalarca bu sorunları yaşar ve kişinin kendini işine verme ve rahat çalışması zorlaşır. Kişi sigara içerek yoksunluk bulgularını kapatmaya çalışır.

İşinden uzaklaşması ve verim düşüklüğü tütün bağımlılığının sonucudur.

Bir araştırma sonucuna göre sigara içen bir çalışan yılda ortalama en az 3 gün daha fazla hastalanmakta ve günde 1 saatini sigara içerek kaybetmektedir.

Bu kayıp zaman miktarı içilen sigara sayısıyla artmaktadır. Bu da milyarlarca liralık kayba ve sağlık harcamasına yol açmaktadır.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum