Site İçi Arama


 

Üst Kategori Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakmak Sigarayı Bıraktıktan... İş Yerinin Rolü Programın Farkları Sigarasız Yaşama Geçiş Programı

 

SİGARASIZ YAŞAM

Önerdiğimiz Tedavi Modalitesinin mevcut yapılanlardan farklılığı nelerdir?

 1. Mevcut tedaviler sadece safhaların birine, ikisine veya teknolojiye odaklanır.

  Bu nedenle sigara bırakma= bağımlılığın tedavi süreci = değişimi korumak=tamamen bırakma =yaşam kalitesinde artma TEDAVİ ZİNCİRİNİ oluşturamaz.

 2. Tek başına “Nikotini azaltma, Nikotin sakızı, Nikotin yavaş salınım bandı, akapunktur, hipnoz, auriculoterapi, biorezonans, davranış terapisi, uzaklaştırıcı terapiler” gibi yöntemlerin bir veya ikisinin beraber kullanımı YETERLİ olmamaktadır.

 3. Bazı tedaviler tek seans, kısa süreli mucize yöntem gibi kullanıcılara cazip ve kolay görünmesi, nikotin bağımlılığının BİOPSİKOSOSYAL bir hastalık olmasının İNKARI ve IHMALİNE sebep olmaktadır.

 4. HAYAL KIRIKLIĞI sonrası tekrar çaba içine girmek zorlaşmakta, yeniden sigara bırakmayı deneme 6 ay- 1 yıl kadar GECİKMEKTEDİR.

 5. Elektronik cihazların kullanıldığı tedaviler kalp cihazı kullananlar, epilepsi hastaları, hamileler, yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar, anti-depresan ilaç kullananlar için uygun değildir.

 6. Sigara bırakmada çok çeşitli kişiler çalışsa da sigara bağımlılığının fizyolojik ve psikolojik yanı ÖZEL PROFESYONEL DİKKAT gerektirir ve tedaviyi uzatacak ek psikolojik sorunu tanıyabilmek için Ruh Sağlığı Profesyonellerini gerektirir.

 7. Tedavide bağımlılığının FİZYOLOJIK görünümü ve uygun nikotin replasman tedavisini iyi tanımak gerekir.

 8. Süreçte kişinin ihtiyaçlarına duyarlı, self-help materyaller, kısa danışmanlık, takip, sigara bırakma müdahaleleri vb. geniş bir tedavi seçeneği değerlendirilir.

 9. Ayrıca Nikotin Bağımlılığı düzeyini belirlerken Standart bir değerlendirme bireysel farklılıkları da ölçebilecek nitelikte olmalıdır.

 10. Bu sistemin bireysel ve grup uygulamalarına uygunluğu.

Programın Bilimsel Dayanakları

Bu program Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ve Amerika ülkelerinde Sağlık Örgütlerinin on yıllardır tütün bağımlılığının tedavi yöntemleri ve toplumsal sigara bırakma aktivasyonları çalışmalarından ortaya çıkan temel faktörlerin ışığında oluşturulan ve uygulanmakta olan yöntemlerden hazırlanmıştır.

Yurtdışında kullanılan belirli bir tedavi programının aynısı değildir.

Bilimsel bilgiler, kaynaklar ve değerlendirme ölçeklerinin aynı olması dışında program yeniden oluşturulmuştur.

Kaynaklardan bazıları

 • Tobacco, Judith K. Ochene, Jean L. Kristeller. Textbook of Substance Abuse Treatment. Marc Galanter and Herbert D. Kleber, 1994

 • Mercer D, Carpenter G ve arkadasları. Group Drug Counselling Manual, 1994

 • Manual of Smoking Cessation, A Guide for Counsellors and Practitioners, Andy McEwen, Peter Hajek, Hayden McRobbie, 2006

 • Workplace interventions for smoking cessation, Moher M, Hey K. Depts of Primary Health Care and Public Health, University of Oxford, 2003

 • Group behaviour therapy programmes for smoking cessation. Stead LF, Lancaster T. Dept of Health Care and Epidemiology, University of British Columbia, Vancouver, Canada, 2002
 • Üye Girişi


  Kullanıcı Adı


  Şifre
   


  Şifremi Unuttum