Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Vajinismus

Vajinismus vajinanın dış 1/3’ ündeki kasların istemsiz kasılmasıdır ki bu penisin girişine ve cinsel ilişkiye engel olur. Bu yanıt jinekolojik muayene sırasında, spekulum vajinaya yerleştirilmeye çalışırken de oluşabilir.

Bu, en sık yüksek eğitim düzeyindeki kadınları ve yüksek sosyoekonomik düzeydekileri etkiler. Vajinismusu olan kadınlar bilinçli olarak cinsel ilişkiye girmek isteyebilirler, fakat bilinç dışı olarak penisin vücuduna girmesinin engellemek isterler. Tecavüz gibi cinsel bir travma da vajinismusa neden olabilir.

Bazı kadınlarda ilk cinsel ilişki sırasında ağrı veya ağrı beklentisinin olması vajinusmusa neden olur. Cinsel ilişkiyi günah olarak nitelendiren katı dini eğitim de bu vakalarda sıklıkla saptanmıştır. Bazı kadınların ise dyadic ilişki sorunları vardır; kadın, partneri tarafından duygusal olarak kötüye kullanıldığını hissediyorsa, sözel olmayan yolla tepki gösterebilir.

Vajinismus (Genel Tıbbi Bir Duruma Bağlı Olmayan) DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Vajinanın dış üçte birindeki kaslarda koitusu engelleyecek bir biçimde, yineleyici bir biçimde ya da sürekli olarak istem dışı spazmın olması.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Bu bozukluk, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (örn. Somatizasyon Bozukluğu) ve sadece genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.


     

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum