Site İçi Arama


 

Üst Kategori Egzibisyonizm Fetişizm Frottörizm Pedofili Cinsel Mazokizm Cinsel Sadizm Voyerizm Transvestik Fetişizm BTA Parafili BTA Cinsel Bozukluk

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

PARAFİLİLER

Cinsel Mazokizm

Mazokizm ismini 19. yüzyıl Avusturyalı roman yazarı Leopold Von Sacher-Masoch’nun etkinliklerinden almaktadır. DSM-IV’e göre cinsel mazokizimli kişinin zihin meşguliyeti, cinsel ısrarlarla ve küçük düşürülme, dövülme, yaralanma diğer bir deyişle acı çektirme hareketlerini içeren tekrarlayıcı fanteziler ile ilgilidir. Cinsel mazokizm uygulamalarına erkekler arasında daha çok rastlanmaktadır. Cinsel mazokizimli kişilerin çocukluktan gelen ve onları acının cinsel memnuniyet için ön şart olduğuna ikna eden deneyimleri vardır. Cinsel mazokizmli kişilerin yaklaşık %30’ unda ayrıca sadist fantezilerde vardır.

Cinsel Mazokizm DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. En az 6 aylık bir süre boyunca, kişinin hakaret edilme, dövülme, bağlanma yada başka bir biçimde ıstırap çekme eylemi (taklidi değil gerçeği) ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerin, cinsel dürtülerin ya da davranışların yineleyici bir biçimde ortaya çıkması.

  2. Bu fanteziler, cinsel dürtüler ya da davranışlar klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olmaktadır.

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum