Site İçi Arama


 

Üst Kategori Egzibisyonizm Fetişizm Frottörizm Pedofili Cinsel Mazokizm Cinsel Sadizm Voyerizm Transvestik Fetişizm BTA Parafili BTA Cinsel Bozukluk

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

PARAFİLİLER

BTA Parafili

Telefon Sapıklığı; Müstehcen telefon konuşmaları ile karakterize edilir, gerilim ve cinsel uyarılma telefon etme beklentisi ile başlar.

Nekrofili; kadavralardan cinsel haz alma saplantısıdır. Nekrofilili çoğu kişi kullanmak için cesetleri morgdan alır. Bazılarının ise mezar kazdıkları bilinir. Richard, Krafft-Ebing’e göre, psikoz tanısı her koşulda doğrudur. Partialism;

Partialism’de kişi diğer kısımları göz ardı edecek şekilde vücudun yalnız bir parçasına odaklanmıştır.

Zoofili; katılmak üzere eğitilmiş olabilen hayvanlar ilişki, mastürbasyon ve oral-genital temas içeren cinsel uyarılma fantezileri veya cinsel etkinliklerde tercihli olarak kullanılmaktadır.

Koprofili ve Klirmofili; Koprofili, cinsel tatmin için partnerin üzerine dışkılamak, partnerin üzerine dışkı yapması veya dışkı yemek (koprofali) ile ilgili arzularla ilişkilidir.

Ürofili; ürofili partnerin üzerine işeme veya parnerin üzerine işeme arzuları ile ilişkili cinsel tatmin ile ilgilidir.

Mastürbasyon; Mastürbasyon bebeklikten geç yaşlara kadar olan, bütün safhalarda çok sık olan olağan bir etkinliktir. Mastürbasyon, kendi kendine, genellikle orgazmla sonuçlanan, cinsel tatmin elde etme olarak tanımlanır (otoerotizm). Mastürbasyon sıklığı yaş itibariyle değişiklik gösterir ve gençlerde haftada üç-dört defa iken, yetişkinlerde haftada bir-iki defaya düşer. Evli kişiler arasında yaygındır. Cinsel işlev bozukluğu veya kompulsiyon derecesindeki sıklıkta yapılırsa, ısrarla partnerle cinsel ilişkiye tercih edilirse ve cinsel aktivitenin tek şekli ise mastürbasyon anormaldir.

Hipoksifili; Hipoksiyle orgazma ulaşarak değişik bir duygu (haz) elde etme çabasıdır. Bu bozuklukta kişiler hipoksi yapan ilaçlar (örneğin volatil nitrit ve hitroz oksit) kullanabilir. Otoerotik asfikside hipoksik durumlarla ilgilidir, fakat cinsel mazokizmin bir şekli olarak sınıflanmalıdır.

İçgörü yönelimli psikoterapi parafililerin tedavisinde en yaygın kullanılan yaklaşımdır. Hastalar kendi dinamiklerini ve parafilinin gelişmesine neden olan olguları anlama şansına sahip olurlar. Psikoterapi hastalarının kendine güvenlerini yeniden kazanmalarını, kişiler arasındaki ilişkilerdeki becerilerini geliştirmelerini ve cinsel tatmin için kabul edilebilir yöntemler bulmalarını kolaylaştırır.

Seks terapisi, partnerle düzgün bir ilişki denedikleri zaman özgül cinsel işlev bozukluğu gelişen hastaların tedavisinde uygun bir yöntemdir.

Davranışçı terapi öğrenilen parafilik alışkanlıkları kırmak için kullanılır.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum