Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Erkekte Erektil Bozukluk

Erkekte erektil bozukluğa erektil disfonksiyon ve empotans da denir. Tüm erkeklerin %10-20’sin de edinsel erektil bozukluk bildirilmiştir. Empotansın sıklığı yaşla artar.

Erkek erektil bozukluğu nedenleri organik ya da psikolojik veya ikisinin kombinasyonu olabilir, fakat sıklıkla psikolojiktir. Eğer bir erkek, ilişkiye girmeyi düşünmediği zamanlarda sabah ereksiyonları veya mastürbasyon yaptığında veya her zamanki partnerin dışında biriyle beraber olduğunda spontan ereksiyonlar bildiriyorsa, empotansın organik nedenleri dışlanabilir ve pahalı tanı yöntemlerinden kaçınabilir.

Empotans partnerler arasındaki zorlukları yansıtabilir, özellikle erkek ihtiyaçlarını ve kızgınlığını doğrudan ve yapıcı bir biçimde iletemezse.

Erkeklerde Erektil Bozukluk DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Bu cinsel işlev bozukluğu, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir Cinsel İşlev Bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. Kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum