Site İçi Arama


 

Üst Kategori Egzibisyonizm Fetişizm Frottörizm Pedofili Cinsel Mazokizm Cinsel Sadizm Voyerizm Transvestik Fetişizm BTA Parafili BTA Cinsel Bozukluk

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

PARAFİLİLER

BTA Cinsel Bozukluk

-Postkoital Disfori; DSM-IV’te yer almamıştır. Kişinin genel bir iyilik hissi yaşadığı ve psikolojik ve bedensel rahatlamayı yaşadığı cinsel aktivitenin çözülme safhasında ortaya çıkar. Bazı kişiler bu şekilde postkoital disfori yaşarlar. Diğer açılardan tatminkar bir cinsel deneyimden sonra, kendilerini depresif, gergin, anksiyöz ve irritabl hissedebilirler ve psikomotor ajitasyon gösterebilirler. Genellikle partnerden uzaklaşmak isterler ve sözel hatta fiziksel olarak kırıcı olabilirler. Bozukluğun sıklığı bilinmemektedir. Fakat erkeklerde kadınlardan daha fazla yaygındır. Erişkin seksinde ve fahişelerde ortaya çıkabilir.

-Tamamlanmamış Evlilik; Tamamlanmamış evlilikten muzdarip çiftler hiçbir zaman cinsel birleşme yaşamamıştır ve tipik olarak cinsellikle ilgili bilgisiz ve ketlenmişlerdir. Bazı vakalarda kadın sorunun çözümü amacıyla himenektomi yaptırabilir. Bu cerrahi müdahale bir stres kaynağı olabilir ve çiftlerdeki yetersizlik duygusunu arttırabilir. Himenektomi temel sorunu çözmek yerine sorunun daha da derinleşmesine yol açar, kadın kendini kötüye kullanılmış, yaralanmış ve aşağılanmış hissedebilir ve erkeğin erkekliği ile ilgili kaygıları artabilir. Bir kez tanımlandığında sorun sıklıkla başarılı olarak tedavi edilebilir. Tamamlanmamış evliliğin nedenleri çeşitlidir; yetersiz cinsel eğitim, cinsel yasaklamalar, toplum ya da ebeveynler tarafından aşırı baskı her iki partnerde yetersiz olgunluk, cinsel kimlik sorunları, ailelerine (anne-baba) aşırı bağlılık, odipal sorunlardır. Tamamlanmamış evlilik sorunu, en iyi şekilde, her iki eşle görüşülerek tedavi edilebilir.

-Beden İmajı Sorunları; Bazı kişiler kendi vücutlarından utanır ve kendi oluşturdukları kadınlık ve erkeklik ölçütleri ile bağlantılı olarak yetersizlik hissederler. Cinsel ilişkiye ancak tam karanlıkta girerler, bazı beden bölgelerinin görülmesine veya dokunulmasına izin vermezler veya kendi görünümleri ile ilgili yetersizliklerini düzeltmek için gereksiz cerrahi girişimleri talep edebilirler.

-Don Juanizm; Hiperseksüel görünen bazı erkekler, birçok cinsel fetif ve ilişkiye ihtiyaç duyarak, cinsel aktivitelerini derin aşağılık hislerini maskelemek için kullanırlar. Bazıları ise kadınlarla yaşadıkları kompulsif cinsel ilişkiler yoluyla sahip oldukları bilinç dışı homoseksüel güdülerini inkâr ederler. Cinsel ilişkiden sonra çoğu Don Juan artık kadına ilgi duymaz. Bu durum bazen şehvet düşkünlüğü veya seks bağımlılığı ile ilişkilendirilir.

-Nimfomani; Kadında cinsel birleşmeye aşırı ya da patolojik tutkuyu ifade eder. Üzerinde inceleme yapılan bu tür hastaların genelde, çoğunlukla kadın orgazm bozukluğunu da içeren bir veya birden fazla cinsel işlev bozukluğu vardır. Kadının sıklıkla sevgiyi kaybetmekle ilgili derin korkuları vardır. Bu cinsel bağımlılığın bir çeşididir.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum