Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Erkekte Orgazm Bozukluğu

Bazen ketlenmiş orgazm ya da gecikmiş ejakülasyon olarak da adlandırılan erkekte orgazm bozukluğunda, erkek koitus esnasında eğer mümkün olursa, ejakülasyonu oldukça güç başarır.

Bazı araştırmacılar, orgazm veya ejakütasyonun ayırt edilmesi gerektiğini düşünürler. %5 genel yaygınlık bildirilmiştir.

Erkek katı bir çevreden geliyor olabilir; cinselliği günah, genitalleri kirli olarak algılayabilir; bilinçli ya da bilinç dışı ensest istekleri ve suçluluk duygusu bulunabilir. Genellikle cinsel ilişkiler dışındaki alanlarda da yakınlık ve ilgili güçlükler yaşar.

Bazı erkeklerde ejakülasyon yetisi kaybı, kadına karşı ifade edilemeyen düşmanlığı yansıtır. Sorun obsesif-konpülsif bozukluğu bulunan erkekler arasında daha yaygındır.

Erkekte Orgazm Bozukluğu (önceki adı İnhibe Erkek Orgazmı) DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Klinisyenin, kişinin yaşını göz önünde bulundurduğunda, yoğunluğunun ve süresinin yeterli olduğunu düşündüğü cinsel etkinlik sırasında, olağan bir cinsel uyarılma evresi sonrası, sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, orgazmın gecikmesi ya da olmaması.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Bu orgazm bozukluğu, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir Cinsel İşlev Bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. Kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.


     

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum