Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Prematür Ejakülasyon

Prematür ejakülasyonu bulunan erkekler sürekli ve tekrarlayıcı olarak, isteğinden önce orgazm ve ejakülasyona ulaşırlar. İşlev bozukluğunu saptayan kesin bir zaman dilimi bulunmamaktadır; bir erkek vajina girmeden önce ya da girdikten hemen sonra boşalıyorsa tanı konur.

Masters ve Johnson bozukluğu çift bakımından kavramsallaştırmışlardır ve erkeği eğer koitus epizotlarının en azından yarısında partnerini tatmin etmek için intravajinal giriş sırasında, ejakülasyon yeterli süre denetim altında olamıyorsa prematür ejakülatör olarak kabul etmişlerdir.

Prematür ejakülasyon günümüzde yüksek okul mezunu erkeklerde, daha düşük eğitim seviyesindekilere oranla daha yaygındır.

Bozukluğun partnerin memnuniyeti ile ilgili endişelere bağlı olduğu düşünülmekte; fakat hastalığın gerçek sıklığı belirlenmemiştir. Cinsel bozukluk nedeniyle tedavi gören erkeklerin yaklaşık %35–40’ ın da başlıca yakınma prematür ejakülasyondur. Süregelen ilişkilerde partnerin prematür ejakülasyonu olan erkek üzerinde büyük etkisi vardır.

Prematür Ejakülasyon (Erken Boşalma) DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra ejakülasyonun olması. Klinistyen, yaş, cinsel eş ya da durumun yeni olması ve son zamanlardaki cinsel etkinliğin sıklığı gibi uyarılma evresinin süresini etkileyen etkenleri göz önünde bulundurmalıdır.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Prematür ejakülasyon sadece bir maddenin (örn. opiyatların bırakılması) doğrudan etkilerine bağlı değildir.

     

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum