Site İçi Arama


 

Üst Kategori Kadın Cinselliği Erektil Bozukluk Kadında Orgazm Bozukluğu Erkekte Orgazm Bozukluğu Prematür Ejakülasyon Disparoni Vajinismus GTBCB MKBCB Koitus Sonrası Orgazmik Anhedoni Masturbasyon Ağrısı

 

HASTALIKLAR

11. CİNSEL BOZUKLUKLAR VE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Disparoni

Disparoni hem erkekte, hem de kadında cinsel ilişkiden önce ilişki sırasında veya sonra görülen yineleyici veya sürekli genital ağrıdır. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülen disparoni vajinismus ile ilişkilidir ve sıklıkla birlikte görülürler. Disparoninin insidansı bilinmemektedir.

Vakaların çoğunda, dinamik etkenler etkilidir. Kronik pelvik ağrı, tecavüz veya çocukluk dönemi kötüye kullanım hikayesi olan kadınlarda yaygın bir yakınmadır.

Ağrı gerçektir ve ilişkiyi zevksiz ve dayanılmaz yapar. Ağrı beklentisi, kadının koitustan tamamen kaçınmasına neden olur. Partner, kadının hazır olmadığı bir durumda ilişki isterse, durum kötüleşir.

Disparoni ( Genel Tıbbi Bir Duruma Bağlı Olmayan) DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

  1. Erkekte ya da kadında cinsel ilişkiye, yineleyici bir biçimde ya da sürekli olarak eşlik eden genital ağrının olması.

  2. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

  3. Bu bozukluğa, sadece Vajinismus ya da ıslanmanın olmaması neden olmaktadır, bu bozukluk başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir cinsel İşlev Bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.
     

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum