Site İçi Arama


 

Üst Kategori Uyku Uyku Bozuklukları Birincil Uyku Bozuklukları Parasomnialar BTA Parasomnia

 

HASTALIKLAR

13. UYKU VE UYKU BOZUKLUKLARI

UYKU BOZUKLUKLARI

Uyku bozukluklarını başlıca 4 semptom belirler; İnsomnia, hipersomnia, parasomnia ve uyku-uyanıklık düzeni bozukluğu.

  • İnsomnia; uykuyu başlatmak veya sürdürmekte güçlük olması durumudur. İnsomnia geçici veya sürekli olabilir.

  • Hipersomnia; aşırı uyku uyuma ve aşırı gündüz uykululuğu (somolans) ile kendini gösterir. Somnolans terimi uykulu olma yakınması, uyanık olunan dönemlerde uykuya dalma eğilimi, uyku ataklarının oluşması ve uyanıklığı sürdürememe için kullanılmaktadır; fiziksel, yorgun ve bitkin bireyler için kullanılmamalıdır. Son çalışmalara göre, hipersomniadan sorumlu en yaygın durumlar, uyku bozuklukları merkezlerinde tüm gece kaydı yapılarak değerlendirilen uyku apnesi ve narkolepsidir.

  • Parasomnia; uyku sırasında aniden ortaya çıkan veya uyku uyanıklılık eşiğinde oluşan alışılmadık ve istenmeyen durumdur. Parasomnia genellikle 3 ve 4’te oluşur ve bu nedenle olayı hatırlamada güçlük bulunur.

  • Uyku-Uyanıklılık Düzeni Bozukluğu; uykunun istenilen sirkadiyen periyotdan sapmasını içerir. Yaygın semptom, hastaların istediği zamanda uyuyamaması ve başka bir dönemde uyumasıdır. Pratikte başlangıç yakınması sıklıkla insomnia veya somnolanstır.

DSM-IV’te üç ana gruptaki uyku bozuklukları; birincil uyku bozuklukları; diğer mental bozukluğa bağlı uyku bozuklukları ve genel tıbbi duruma bağlı ve maddenin yol açtığı şeklindedir.

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum