Site İçi Arama


 

Üst Kategori Uyku Uyku Bozuklukları Birincil Uyku Bozuklukları Parasomnialar BTA Parasomnia

 

HASTALIKLAR

13. UYKU VE UYKU BOZUKLUKLARI

BTA PARASOMNİA

  •  Uyku ile İlişkili Bruksizm; Bruksizm başlıca evre 2 uykusunda görülen dişlerde öğütme hareketinin olmasıdır. Dişçilere göre popülâsyonun %5–10’ u dişlerde belirlenebilir hasara yol açabilen ciddi bruksizmden yakınmaktadır. Uykudayken, sabah bir çene ağrısı yoksa genellikle fark edilmez; diğer yandan yatak partneri veya oda arkadaşları sesle uyanabilmektedir. Tedavi ağırlık ve düzeltici ortodontik yaklaşımları içermektedir.
     

  • REM Uykusu Davranış Bozukluğu; başlıca erkeklerde bulunan kronik ve ilerleyici bir durumdur. REM uykusu sırasında atoni yokluğu ve takip eden şiddet içeren ve kompleks davranışlarda karakterizedir.

Hastanın ya da yatak arkadaşının ciddi bir şekilde yaralanması en önemli risktir.

  • Uykuda Konuşma; çocuk ve ergenlerde yaygın olarak görülmektedir. Uyku laboratuarında geniş olarak araştırılmış ve uykunun her evresinde görüldüğü bulunmuştur. Konuşma ayırd edilmesi güç birkaç kelimeyi içerir.

Uzun konuşma epizodları uyuyanın yaşamı ile ilgileriyle ilişkilidir, fakat ne rüyalar ne de gizli gerçeklerin ortaya konması ile bir ilişki yoktur. Tek başına uykuda konuşma tedavi gerektirmez.

  • Uykuyla İlgili Kafa Sıçramaları (Jactatio Capitis Nocturna); başlıca uykudan hemen önce veya uyku sırasında ortaya çıkan daha az olarak vücutla birlikte olan kafa sallanmasını içerir. Genellikle hemen uyku başlangıcında ortaya çıkar ve hafif uyku dönemine kadar sürer. Tedavi yaralanmayı önleyici tedbirleri içerir.

  • Uyku Felci; Ailesel uyku felci, uyku başlangıcı sırasında veya uyanma döneminde istemli hareketleri yapamama ile karakterize gece veya gündüz görülebilen bir durumdur.
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum