Site İçi Arama


 

Üst Kategori Aralıklı Patlayıcı Bozukluk Kleptomani Piromani Patolojik Kumarbazlık Trikotillomani

 

HASTALIKLAR

14. BAŞKA YERDE SINIFLANDIRILMAMIŞ DÜRTÜ DENETİM BOZUKLUKLARI

ARALIKLI PATLAYICI BOZUKLUK

Aralıklı patlayıcı bozukluk ciddi saldırılar ya da mülke zarar vermeyle sonuçlanan agresif dürtülerin denetim kaybıyla, atakları gösteren kişilerde bulunur.

Saldırganlık, epizodun herhangi bir stres faktörüyle açıklanmasına izin vermeyecek kadar büyüktür. Hasta tarafından nöbet ya da atak olarak tanımlanabilen semptomlar, dakikalar ya da saatler içinde belirir, ne kadar sürdüğünden bağımsız olarak kendiliğinden ve hızla normale döner. Her epizod genellikle pişmanlık ya da kendini suçlama izler.

Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Erkekler daha çok islah kurumlarında, kadınlarsa psikiyatri ortamlarında bulunur.

Çocukluktaki predispozan faktörler arasında perinatal travma, infantil nöbetler, kafa travması, ensefalit, minimal beyin disfonksiyonu ve hiperaktivite vardır.

Tipik hastalar fiziksel olarak büyük fakat maskülin özdeşim hissi zayıf bağımlı erkeklerdir. İşe yaramaz ve iktidarsız, ortamı değiştirmekten aciz olma duygusu sıklıkla fiziksel şiddet epizodunu başlatır.

Tanı öyküde kontrol kaybıyla birlikte birçok agresif patlamaların tespit edilmesiyle konmalıdır. Tek bir epizod tanıyı koydurmaz. Öyküde çocuklukta alkol bağımlılığı, şiddet ve emosyonel dengesizliğin ortasında kalma tipiktir. Hastanın çalışma öyküsü zayıftır. İş kayıpları, evlilik sorunları ve yasal sorunlar vardır.

Aralıklı patlayıcı bozukluk yaşamın herhangi bir döneminde çıkabilmekle beraber genellikle ikinci veya üçüncü on yılda başlar. Çoğu vakada orta yaşın başlamasıyla şiddeti azalır.
Farmakolojik ve psikoterapotik tedavi yaklaşımlarının kombinasyonu en yüksek başarı şansını sağlar.

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum