Site İçi Arama


 

Üst Kategori Paranoid K. B. Şizoid K. B. Şizotipal K. B. Antisosyal K. B. Borderline K. B. Histrionik K. B. Narsistik K. B. Çekingen K. B. Bağımlı K. B. Obsesif-Kompulsif K. B. BTA K. B.

 

HASTALIKLAR

16. KİŞİLİK BOZUKLUKLARI

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler kendilerini aşırı derece de önemseme ve aynı alanda eşi olmadığı şeklinde büyüklük duyguları ile karakterizedir.

DSM-IV’ e göre, narsistik kişilik bozukluğunun beklenen yaygınlığı, klinik popülâsyonda %2–16 arasında olup, genel popülâsyonda %1’ den daha azdır.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin kendilerini önemsemede grandiyöz hisleri vardır. Kendilerini özel insan sayarlar ve özel tedavi beklentileri vardır. Eleştiriyi pek kaldıramazlar ve onları eleştiren birisine karşı öfkelenebilirler veya eleştiriye tamamen ilgisiz görünebilirler. Kendi yollarını seçmek isterler ve sıklıkla hırslıdırlar, ün ve çok parayı arzularlar. Empati göstermekten yoksundurlar, bencilce amaçlarını gerçekleştirmek için yalnızda sempati yapar gibi görünürler. Kişiler arası ilişkilerinde kendi çıkarına kullanma sık görülür.

Narsistik kişilik bozukluğu kronik olup tedavisi güçtür. Yaşlılığı kaldırmakta güçlük çekerler, güzellik, güç ve gençlik nitelikleri değişikliklere uğradıkça, yakışık olmayan şekilde bunlara tutunurlar.
 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum