Site İçi Arama


 

Üst Kategori Paranoid K. B. Şizoid K. B. Şizotipal K. B. Antisosyal K. B. Borderline K. B. Histrionik K. B. Narsistik K. B. Çekingen K. B. Bağımlı K. B. Obsesif-Kompulsif K. B. BTA K. B.

 

HASTALIKLAR

16. KİŞİLİK BOZUKLUKLARI

ÇEKİNGEN KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Çekingen kişilik bozukluğu olan kişiler sosyal çekilmeye yol açabilen reddedilmeye aşırı duyarlılık gösterirler. Asosyal değillerdir ve ahbaplık için büyük istek duyarlar, ancak utanırlar; eleştirisiz kabullenmenin oldukça güçlü garantilerine ihtiyaçları vardır. Bu gibi insanlar aşağılık kompleksine sahiptirler. ICD–10’ da hastalar anksiyöz kişilik bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır.

Çekingen kişilik bozukluğunun yaygınlığı tanımlandığı kadarıyla %1-10’dur.Sık görülür. Cinsiyet oranı ve ailesel özellikle ilgili bilgi yoktur.

Başkaları tarafından reddedilmeye aşırı duyarlılık çekingen kişilik bozukluğunun asıl klinik özelliğidir. Birisiyle konuşurken tereddütlüdürler ve kendine güvenleri yoktur ve kendilerini göstermeyen tavırda konuşurlar. Toplumda konuşmaktan veya başkalarının isteklerini yapmaktan korkarlar, çünkü reddedilme konusunda aşırı duyarlıdırlar. Meslek alanlarında çekinden kişilik bozukluğu olan hastalar sık olarak sorumluluk gerektirmeyen işler yaparlar. Yakın arkadaşlara veya dostlara sahip olamazlar. Genelde asıl kişilik özelliği utangaçlıktır.

Pek çok kişilik bozukluğu olan hasta korunmuş bir çevre sağladığından işlevlerini yapabilirler. Bazıları evlenip çocuk sahibi olurlar ve hayatlarını sadece aile üyelerinin oluşturduğu bir çevrede sürdürürler. Fobik kaçınma belirgindir ve çekingen kişilik bozukluğu olan hastalar sosyal fobi öyküsü verir veya hastalıkları boyunca sosyal fobi gelişir.
 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum