Site İçi Arama


 

Üst Kategori Alkol Amfetamin Kafein Kannabis Kokain Hallusinojen İnhalan Nikotin Opiyat Fensiklidin Anksiyotik

 

HASTALIKLAR

4. MADDE KULLANIMI İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR

AMFETAMİN ( YA DA AMFETAMİN BENZERİ MADDELERLE) İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR

Şu anda amfetaminin kabul edilmiş kullanım endikasyonları; dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, narkolepsi ve depresif bozukluktur. Amfetaminler ayrıca obesite tedavisinde de kullanılmaktadır; ancak etkinlikleri ve güvenirlikleri halen tartışmalıdır.

Amfetaminler bağımlılık yapan ilaçlardır. Bu ilaçlar crack, kristal meth ve speed, ektazi, x, adam,eve, STP olarak sokak isimleriyle anılırlar.  Klasik amfetamin ilaçları önemli etkilerini dopaminerjik sistem üzerinden göstermektedir.

Amfetaminler, ağızdan alındığında 1 saat içinde etkinliğini gösterirler. 24 saat sonra zehirlenme belirtileri ortadan kalkmakta ve 48 saat sonra genellikle 2-4 gün içinde tepe noktasına ulaşmakta ve 1 hafta içinde ortadan kalkmaktadır.

Amfetaminin yol açtığı psikotik bozukluk paranoid şizofreniye yakın benzerlik gösterir. Amfetamin, kokain gibi özellikle OKB, panik bozukluk, fobik benzerliğe benzer belirtileri ortaya çıkarabilirler.

Amfetamin sıklıkla cinsel deneyimleri artırmak için kullanılsa da; yüksek dozlar ve uzun süren kullanım empotans ve diğer cinsel işlev bozukluklarını beraberinde getirir.

Amfetamin özel yaşamı tehdit eden yan etkileri; miyokard infarktüsü, ciddi hipertansiyon, serebrovasküler hastalık ve istemik kolittir.

Yaşamı  daha az tehdit eden yan etkiler içinde; yüz kızarmaları, solgunluk, siyanoz, ateş, başağrısı, taşikardi, çarpıntı, bunaltı, kusma, diş gıcırdatma, nefes darlığı, tremor, ataksi vardır.

Amfetamin hamile kadınlarca kullanılması; düşük doğum  ağırlığına, bebekte kısa baş çevresine, erken gestasyonel yaşa ve gelişme geriliğine neden olur.

Amfetamin kullanımının psikolojik yan etkileri; rahatsızlık, disfori, insomnia, huzursuzluk, düşmanlık ve konfüzyondur.

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum