Site İçi Arama


 

Üst Kategori Alkol Amfetamin Kafein Kannabis Kokain Hallusinojen İnhalan Nikotin Opiyat Fensiklidin Anksiyotik

 

HASTALIKLAR

4. MADDE KULLANIMI İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR

İNHALAN

Çözücüler, yapıştırıcılar, uhular, aerosoller, propanlar, tiner ve benzinin yol açtığı psikiyatrik bozuklukları içerir.

Bu maddelerin özgül örnekleri benzin, tiner, çakmak gazı, maket yapıştırıcısı, lastik çimento, temizleme sıvısı, sprey boya, ayakkabı boyası ve daktilo düzeltici sıvıdır.

Bu uçucuların aktif bileşimleri; toluen aseton, benzin, trikoloetilen, perkloroetilen, 1,2-dikloropropen ve halojenli hidrokarbonları içerir.

Ergenler arasındaki uçucu kullanımı; davranım bozukluğu ya da antisosyal kişilik bozukluğu ile de ilişkilidir.

Uçucular, genellikle MSS depresanı olarak hareket ederler. Uçucular akciğer yoluyla hızlı bir şekilde emilmekte ve hızla beyne ulaşmaktadır. Etkiler; 5 dakika içinde görülmekte ve uçucu maddeye ve dozuna bağlı olarak 30 dakika ile saatler arasında sürebilmektedir.

Uçucular kanda kullanımından 4-10 saat sonra dahi tespit edilebilir ve eğer kullanımdan şüpheleniliyorsa kan örnekleri acilde alınmalıdır.
Entoksikasyon durumunu sıklıkla apati, sosyal ve iş işlevselliğinde azalma, yargılama bozukluğu ve impulsif veya agresif davranışla karakterizedir.

En ciddi yan etki; solunum depresyonu, kardiyak aritmiler, asfiksi, kusmuğun aspirasyonu veya kaza ya da yaralanmalarla sonuçlanabilecek ölümdür.

 
Üye Girişi


Kullanıcı Adı


Şifre
 


Şifremi Unuttum